Za svakog ponešto
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Streljaštvo

Ići dole

Streljaštvo Empty Streljaštvo

Počalji  dex Sre Maj 21, 2008 9:11 am

Streljaštvo je sport u koje se korišćenjem različitih tipova pušaka i pištolja gađa u pokretne, nepokretne i leteće mete. Ovaj sport ne treba mešati sa streličarstvom, sportom u kojem je takođe cilj pogoditi metu, ali ovaj put korišćenjem oružja kao što su luk i strela i samostrel. Streljaštvo je standardni sport u programu modernih Olimpijskih igara. ISSF (Svetska sportska streljačka federacija) danas broji preko 160 zemalja članica i spada u najraširenije sportove.
Pojedine discipline streljaštva su sastavni delovi višebojskih sportova kao što su biatlon i moderni petoboj.

Streljaštvo Hattiejohnswh2
Učesnik u streljaštvu

Istorija

Ovo je jedan od najstarijih sportova, jer su se još u starom i srednjem veku održavala tačmičenja od gađanja pračkom do luka i strele. Sportsko gađanje lukom i strelom (streličarstvo) održava se i danas i veoma je polularno u nekim zemljama, naročito u SAD.
Pronalaskom vatrenog oružja počela su se održavati takmičenja u gađanju vatrenim oružjem. Poznato je da se jedno od prvih takmičenja održalo u Švajcarskoj u XV veku sa tadašnjom puškom arkebuzom. Bilo je veoma popularano i u Rusiji.
Streljaštvo kao moderan sport razvio se tek u XIX veku. Osim puškom od 1890 godine počelo je i gađanje pištonjem. Već na 1.Olimpijskim igrama u Atini 1896. streljaštvo je bilo na programu takmičenja. Tada se gađalo pištoljem slobodnog izbora sa 25 m i 50 m, revolverom sa 25 m i vojničkom puškom na 200 m i 300 m. Od tada takmičenje u streljaštvu je ostalu o programu Olimpijskih igara i danas. Discipline su menjane nekoliko puta.
U Lionu je održano prvo međunarodno takmičenje 1897. koje je kasnije priznato kao prvo svetsko prvenstvo. Učetvovali su takmičari iz ret zemalja: Italije, Holandije, Norveške, Švajcarske i Francuske.

Godine 1907. osnovan je Međunarodni streljački savez (fr. Union Internationale de Tir) skr. UIT. (engl. International Shooting Union ) ISU, koji je 1998 modifikovao naziv u (engl. International Shooting Sport Federation) skr.ISSF - Međunarodna sportska streljačka federacija.

Istorijski razvoj streljaštva u Srbiji

Prvo streljačko udruženje na teritoriji Srbije je osnovano u Beloj Crkvi 1777. godine, pod nazivom Streljačko društvo u Beloj Crkvi , pod kojim se imenom sve zadržalo do 1931.Radi obuke određenog broja stanovnika, koje je Magistrat morao staviti u službu graničarskom puku u slučaju potrebe, izgrađena su od 1788. - 1818. godine mnoga strelišta. Posle toga građanstvo je prihvatilo streljaštvo kao razonodu i sport. 1818. godine društvo je imalo 250 članova. Streljačka udruženja u drugim gradovima su osnovana u Novom Sadu 1790., Pančevu 1813., u Beogradu 1851., u Mitrovici 1871., Zemunu 1872., Valjevu i Negotinu 1880., Nišu, Velikom Bečkereku (Zrenjaninu) i Kragujevcu 1881. „Prva nauka o radu s puškom“ napisana je 1791 u kojoj je razrađena terminologija streljaštva. U Srbiji je 1886. održano „Prvo zemaljsko gađanje“. Prvi savez streljačkih udruženja na Balkanu je Savez streljačkih družina Kraljevine Srbije, osnovan je 1887. Posle dve godine izašao je prvi broji Streljačkog glasnika 1. juna 1889. Streljački savez Kraljevine Srbije primljen je 1909. u Međunarodni streljački savez.

Strelci Srbije su učestvovali na svetskom prvenstvu 1909 u Hamburgu u gađanju vojničkom puškom. Streljački savez Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca osnovan je 28. septembra 1924. godine u Beogradu. Između dva rata strelci Jugoslavije su učestvovali jedino na svetskom prvenstvu u Lucernu 1939. gde su osvojili 11. mesto. Prvo posleratno državno prvenstvo održano je u Kragujevcu 1946, a Streljački savez Jugoslavije obnovljen je 4. aprila 1948 godine.

Bezbednost

Pravila Međunarodnog streljačkog saveza sadrže samo posebne zahteve bezbednosti za koje traži da se primenjuje na međunarodnim prvenstvima. Obavezna i posebna pravila bezbednosti na strelištima razlikuju se od zemlje do zemlje. Organizacioni komitete je odgovoran za bezbednost. Na strelištu zbog bezbednosti strelaca, osoblja strelišta i gledalaca mora se oprezno rukovati oružjem. Član žirija i sudije u pucaonici mogu u svako vreme prekinuti gađanje. Oružje se puni samo na steljačkom mestu. Strelci i ostalo osoblje u blizini vatrene linije nose štitnike za uši. Strelci dok gađaju nose nesalomljive naočare.

Oružje

Serijska vazdušna puška
Standardna vazdušna puška
Malokalibarska puška slobodnog izbora
Standardna malokalibarska puška
Serijska malokalibarska puška
Puška slobodnog izbora velikog kalibra
Standardna puška velikog kalibra
Vojnička puška
Poluautomtska puška
Standardni vazdušni pištolj
Serijski malokalibarski pištolj
Malokalibarski pištolj slobodnog izbora
Sportski pištolj
Standardni malokalibarski pištolj
Pištolj malog kalibra za brzo gađanje
Pištolj velikog kalibra središnjeg opaljenja
Vojnički pištolj


Municija

Municija za vazdušno oružje mora biti izrađena od olova ili sličnog mekog materijala sa maksimalnim prečnikom od 4,5 mm (.177 cal). Zrna mogu biti bilo kojeg oblika.
Malokalibarska municija mora biti izrađena od olova ili sličnog mekog materijala. Malokalibarski metak ivičnog opaljenja 5, 6 mm (.22 cal) Long rifle.
Municija za oružje veliog kalibra. Za vojniču pušku kal. 7,9 mm i PAP kal. 7,69 mm zabranjena je upotreba municije sa zrnima specijal ne namene ( zapaljiva, obeležavajuća, eksplozivna i kombinovana). Za vojnički pištolj kal. 7,62 mm izbor municije je slobodan. Za pištolje - revolvere centralonog opaljenja, malokalibarsko oružje, vazdušno oružje i puške sačmarice izbor municije je slobodan u oviru propisa Međunarodnog streljačkog saveza.

Discipline u streljaštvu

Takmičenja u streljaštvu organizuju se sa slededećim oružjem: vazdušne puške, malokalibarske i velikokalibarske puške slobodnog izbora, malokalibarske puške serijske proizvodnje (standard), malokalibarske puške sa optičkim nišanom, vojničke puške, pištolja (malokalibarskog serijskog i automatskog, vazdušnog, slobodnog izbora i velikog kalibra) i lovačke puške u disciplinama gađanja glinenih golubova (sket (skeet) i trap).

Mete za velikokalibarsku pušku su promera 1h1 m, za pištolj 0,50h0,50 m, za malokalibarsku pušku 16,4 cm , a za vazdušnu pušku 8,3 cm. Različite su i daljine za gađanje. Za veliki kalibar udaljenost je 300 m, mali kalibar 50 m , za vazdušnu pušku 10 m, za pištolj malokalibarski, velikokalibarski i automatski 25 m i za malokalibarski pištolj serijski i slobodnog izbora na 50 m.

Pojedine discipline streljaštva su sastavni deo višebojnih sportova kao što su biatlon i moderni petoboj.

U sledećoj tabeli su prikazane najčešće streljačke discipline, sa oznakom koje su bile na programu olimpijskih igara i od kada.

Streljaštvo Tabelazm1

Streljaštvo Takmienjeustreljatvusamwr0
Takmičenje u streljaštvu sa malokalibarskom puškom iz ležećeg stava

Korisni linkovi:
Svetska sportska streljačka federacija
Streljački savez Srbije
dex
dex
Admin
Admin

Broj poruka : 110
Godina : 50
Lokacija : Kraljevo, Srbija
Datum upisa : 24.02.2008

https://dex73.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu